Trasa: Rzepowo - Złocieniec

Rzepowo
Złocieniec
Czas: 4-5 h
Dł Szlaku: 11 km
Drawa_02_A

Spływ możemy rozpocząć przed mostem na polu namiotowym lub kilkaset metrów dalej we wsi za mostem, zaraz po prawej stronie obok starego młyna. Rzeka płynie tu dość szybkim nurtem, przechodząc czasem w dość rwące bystrza. W korycie czeka na nas wiele niespodzianek: zwalone konary, gałęzie i drzewa. Po drodze mijamy wiele zakrętów, które po kilku kilometrach zamieniają się w wielki łuk, który zmienia  kierunek spływu z zachodniego na południowy. Rzeka zadziwia swoją czystością, bez większego problemu dostrzec można różne gatunki ryb, małży, wodorostów i kamieni na dnie. Po dopłynięciu do zabytkowego młyna w Głęboczku czeka nas przy nim 20 metrowa przenoska lewym brzegiem. Chwilkę po niej przepływamy pod drewnianym mostem, dno jest pod nim bardzo kamieniste więc należy zachować szczególną ostrożność. Po kilkuset metrach wpływamy do J.Krosino. Dla chętnych po prawej stronie można zacumować i odpocząć na małej  plaży wiejskiej. Jezioro pokonujemy wzdłuż lewego brzegu. Płyniemy na zachodnią stronę jeziora w kierunku widocznych ze sporej odległości 2 ceglanych wież  położonych na terenie Strzelnicy Wojskowej w Budowie. Na całej długości mijamy brzegi porośnięte gęstym lasem. Ujście Drawy z jeziora mieści się   po lewej stronie, tuż przy dawnym Ośrodku Żeglarskim. Cały czas płyniemy lasem wzdłuż rzeki, mijamy zabytkowy stalowy most i dopływamy aż do kanału łączącego Drawę z J. Wilczkowo. Trzymamy się prawej strony. Tu rzeka zwalnia i rozlewa swe wody szeroko aż do mostu dojazdowego do osiedla Budów. Prąd przyspiesza (uwaga – spływać po lewej stronie). Znów zaczynają się niespodzianki – teren podmokły porośnięty szuwarami, prąd dość szybki i konary drzew sięgające głęboko w koryto rzeki. Przed Złocieńcem rzeka znów zwalnia, miejscami stoi w miejscu rozlewając swe wody szeroko z dużą ilością meandrów. Po przepłynięciu pod mostem drogowym i wpłynięciu do Złocieńca po lewej stronie ukazuje nam się Stanica Wodna z długim drewnianym pomostem. Spływ możemy zakończyć właśnie w Stanicy lub kilkaset metrów dalej po lewej stronie przed mostem drogowym gdzie przygotowane są schody oraz specjalna rampa do wyciągania kajaków na brzeg rzeki.

 

 

Trasa: Złocieniec - Dalewo

Złocieniec
Dalewo
Czas: 5 godz
Dł. Szlaku: 14 km

Startujemy z drugiej strony mostu koło Gospodarstwa Rybackiego. Miejsce to jest wyposażone w szerokie, drewniane schody zapewniające dobre zejście do wody. Pierwsza połowa trasy upływa bez większych przeszkód, w odkrytym terenie, z brzegiem porośniętym gęstą trzcinowiskiem z dużą ilością zakrętów. Za miastem rzeka zmienia swoje oblicze, jej brzegi przeradzają się w wysokie skarpy, bez miejsc na biwakowanie z dużą ilością skupisk roślinności wodnej oraz trzcinowiskami zwężającymi lustro wody. Nie ma tu mowy na jakiekolwiek wyjście z wody. Rzeka mocno meandruje. W okolicy miejscowości Rzęśnica brzegi zamieniają się w wysokie skarpy porośnięte drzewami. Dzięki nim lustro wody w słoneczne dni jest nieco zacienione i pozwala na odrobinę wytchnienia. Z lewej strony mijamy dopływ Kokny, a poniżej rzeka znów się zmienia: znikają wodorosty, nurt przyspiesza, a konary drzew i zwalone pnie urozmaicają płynącym czas na wodzie. Dopływamy do mostu drogowego w miejscowości Dalewo, tu po lewej stronie ok. 20m za mostem kończymy spływ

 

 

Trasa: Dalewo - Mielenko Drawskie

Dalewo
Mielenko Drawskie
Czas: 4-5 h
Dł. Szlaku: 14 km

Spływ zaczynamy z pola namiotowego zlokalizowanego 20 metrów za mostem drogowym w Dalewie. Od Dalewa rzeka zaczyna wić się coraz bardziej, zaczynają się pojawiać drobne przeszkody. Nie są one zbyt trudne do pokonania. Przed miastem dostrzec można wieżę kościelna w Drawsku Pom. i pierwsze zabudowania. Na skraju miasta na lewym brzegu mijamy Pamiątkowy Kamień Papieski. Po przepłynięciu pod wszystkimi siedmioma mostami, po lewej stronie mamy możliwość zatrzyumania się na biwaku Jędrkowa Przystań. Jest to połowa drogi, tu możemy zrobić krótką przerwę. Po krótkiej postoju ruszamy w dalszą trasę, po niespłna. 2km dopływamy do elektrowni wodnej w Młynowie, gdzie dla urozmaicenia czeka nas mała przenoska wzdłuż prawego brzegu rzeki. Po ominięciu przeszkody, za elektrownią znów czeka nas wiele zakrętów i drobnych przeszkód. Po +/- godzinie powoli możemy wyglądać kolejnego pola namiotowego gdzie możemy zakończyć spływ. Możemy też przepłynąć 200/300 metrów dalej i zakończyć spływ po prawej stronie za mostem drogowym.

 

 

Trasa: Drawsko Pomorskie - Gudowo

Drawsko Pomorskie
Gudowo
Czas: 6-7 h
Dł. Szlaku: 16 km

Spływ rozpoczynamy w Drawsku Pomorskim przy Pamiątkowym Kamieniu Papieskim.  Przepływamy przez miasto pod siedmioma mostami. Po wypłynięciu z miasta po lewej stronie mamy możliwość zatrzymania się na biwaku Jędrkowa Przystań gdzie znajdziemy dobrze przygotowaną infrastrukturę biwakową. Po niespełna 2km dopływamy do elektrowni wodnej w Młynowie, gdzie dla urozmaicenia czeka nas krótka przenoska wzdłuż prawego brzegu rzeki. Po ominięciu przeszkody, znów czeka nas wiele zakrętów i drobnych przeszkód. Po +/- godzinie powoli możemy wyglądać kolejnego pola namiotowego po prawej stronie rzeki gdzie możemy zakończyć spływ. Możemy też przepłynąć 200 metrów dalej i zakończyć spływ po prawej stronie za mostem drogowym Pomiędzy Gudowem a Mielenkiem Dr. Odcinek z Mielenka Drawskiego różni się od poprzednich – ponad połowę trasy płyniemy mocno wijącą się rzeką naprzemiennie to pośród łąk, to znów przez las. Mniej więcej w połowie etapu wypływamy w zatoczce J.Lubie, którym będziemy płynąć do Gudowa (plaża wiejska) lub przy ładnej bezwietrznej pogodzie nawet do Lubieszewa

 

 

Trasa: Lubieszewo - Betonowy Most

Lubieszewo
Betonowy Most
Czas: 5-6 h
Dł. Szlaku: 13 km

Spływ zaczynamy z zatoczki, z plaży wiejskiej w Lubieszewie kierując się na cypel na zachodnim brzegu. Po jego minięciu odbijamy nieco w lewo i przepływamy na drugą stronę jeziora – ok 1km poszukując jednocześnie ujścia. Jest to wąski przesmyk szerokości 3/4m w gęstej trzcinie. Po kilkuset metrach ukazuje się przed nami niewielkie jeziorko otoczone gęstym lasem, a w niewielkiej odległości za nim na jego lewym końcu betonowy most. Zaraz za mostem na lewym brzegu rzeki przygotowane jest miejsce kampingowe z drewnianymi wiatami oraz miejscem na ognisko.Po krótkiej przerwie ruszamy w dalszą trasę. Nurt rzeki nabiera nieco tempa natomiast sama rzeka wypłyca się tak więc miejscami przy niskim stanie wód można utknąć kajakiem na mieliźnie, nie zmienia to faktu iż właśnie rozpoczął się najbardziej uroczy kawałek rzeki o bardzo zmiennej linii brzegowej, ukształtowaniu terenu i niepowtarzalnym krajobrazie. W połowie odcinka w środku lesu możemy zatrzymać się na postój na lewym brzegu rzeki gdzie znów znajdziemy zadaszony drewniany domek kilka ławeczek oraz polanę idealną na piknik. Po przerwie ruszany w dalszą trasę. Dopływamy do drewnianego mostu, ostatniego miejsca przed jeziorem Wielkie Dębno gdzie można zrobić postój. Jest to most saperski o nazwie „Most Kazuński” Robimy krótki postój na drugie śniadanie i czekamy na maruderów. Stąd pozostała nam już tylko godzina do mety spływu. Gdy docieramy do J.Wlk.Dębno, pokonujemy je w poprzek poszukując na jego drugim brzegu ujścia do J. Małe Dębno. Wypływamy rozlewisko Drawy. Tu rzeka szeroko toczy swe wody. Nasz spływ dobiega końca po prawej stronie rzeki przed drogowym mostem betonowym na trasie Kalisz Pomorski – Drawsko Pomorskie stanowiącym granicę zamkniętego poligonu. Dalej teren jest już zamknięty dla turystów a spływ wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia. Kajaki wyciągamy na brzeg przed mostem na szerokiej rampie przygotowanej dla Straży Pożarnej.

Close Menu